Tak to je super zpráva. Počítám, že při výrobě není potřeba žádné vzácné prvky nebo hodně energie.
Odpovědět1 1
Co se týče energie při výrobě, perovskity obvykle bývají velmi výrazně lepší než křemíkové. Stále tak bude problémem ten křemíkový základ.
Odpovědět1 0
Super zpráva to bude, až tam nebude to "ale" se směšnou životností, zatím jen to pouze taková laboratorní zajímavost.
Navíc my ani tak nepotřebujeme zvyšovat účinnost solárních panelů, tím zásadním bottleneckem OZE zůstává akumulace energie čistým a efektivním způsobem, bez toho se dál nehneme.
Odpovědět3 0
A jak by jsi chtěl akumulovat energii v domácích podmínkách zeleným způsobem (tedy bez baterií) ??
U velkých projektů to jde, třeba přečerpáváním vody, taháním betonových bloků do jakýchsi věží a následným spouštěním zpět na zem, ohřevem písku (nedávný článek), výroba vodíku (nízká efektivita)
.....ale nic z toho nelze použít v rodinném domě
Tedy zbývají opravdu jen ty baterie, a baterie budou vždy více či méně ekologická zátěž
Odpovědět1 0
No právě proto říkám, že to je ten zásadní problém OZE ;-) A je to zásadní problém i u těch velkých projektů, protože všechny ty srandičky o kterých se zmiňujete můžou řešit nějaké lokální potřeby, ale tady se bavíme o "zelené" budoucnosti, kdy bude třeba 80% zdrojů OZE, tj nespolehlivých a tím pádem musíte mít neskutečné akumulační schopnosti - a na to nám ta technologie právě chybí....
Odpovědět2 0
Uvidíme. Teď se možná splní sny eketeroristu a nebudeme ani topit ani svítit, a jídlem budeme hodně šetřit. Třeba nám potom dovolí postavit nějakou normální elektrárnu. I když si teď nejsem jistý odkud bereme uran.
Odpovědět1 1
ekoteroristi se ti ted vysmějí jak ste chtěli být stále závislí na ruské ropě a plynu a najednou není a ted jen čumíte a bulíte :D zpět parní stroje at ste spokojení
Odpovědět1 2
Ruská ropa i plyn jsou, jen se z ideologických důvodů tváříme, že je nechceme a budeme raději přes půl světa dovážet za draho od arabů, nebo američanů.
Odpovědět0 0
Uranové pruty samozřejmě kupujeme z Ruska. Zkoušely se od Westinghouse, ale kvalita nebyla pro naše reaktory dostatečná, kroutily se a zasekávaly se v reaktoru, jeden snad dokonce praskl.
Odpovědět0 3
Stará informace. Už to dávno není pravda a palivo budeme brát z US.
Odpovědět0 0
Základním bottleneckem (alespoň tedy u nás) je, že nejvíce energie vyrobí v létě, zatímco my jí nejvíce potřebujeme v zimě. A průměr necelé 4 hodiny "peaku" na den. Ano, uznávám, je to geniální věc v místech, kde musíte přes den mít 90% roku puštěnou klimu a slunce tam paří od rána do večera. Tam prostě většinu spotřeby klimy jedete z vlastních pár solárů na střeše. Jenže tady to holt máme trochu jinak.
Odpovědět2 0